Zaburzenia żywienia

Category: Choroby 19

Pęd za sylwetką rodem z okładek kolorowych czasopism, szybki, stresujący tryb życia to tylko niektóre przyczyny zaburzeń odżywianie, które możemy zaliczyć do współczesnych chorób cywilizacyjnych. Nie potrafimy lub nie chcemy odżywiać się prawidłowo. Posiłki przestały być wydarzeniem, rytuałem godnym właściwego celebrowania. Popkultura i współczesne wzorce spowodowały falę chorób spowodowanych nieprawidłowo ułożonymi dietami, a nawet głodzeniem się.

Anoreksja i bulimia
To choroby, które niejedną osobę doprowadziły do śmierci. Mają one podłoże psychiczne. Do pojawienia się ich w masowej skali z pewnością przyczyniły się media promujące pewien ideał kobiety, bo to właśnie wśród kobiet choroby te są najpowszechniejsze. Dziewczęta chcące nosić popularny na wybiegach rozmiar „0”, niemające odpowiedniej wiedzy o zdrowym, przemyślanym odżywianiu doprowadzają się do stanu, z którego wychodzić trzeba latami. Jedzenie przestaje być przyjemnością, a staje się karą. W przepadku anoreksji mamy do czynienia z regularnym unikaniem posiłków. Bulimia natomiast objawia się kompulsywnym „pożeraniem” dużej ilości jedzenia i wymuszonym zwracaniem go. Osoby chorujące na te choroby są odwodnione, słabe, mają łamliwe włosy i paznokcie oraz suchą skórę. Oprócz tego brak jedzenia doprowadza ich organizm do frustracji, którą wyładowują na najbliższych i osobach ze swojego otoczenia. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się tych chorób jest wizyta u psychologa lub rozmowa z osobą, która pomoże choremu zmienić system wartości i wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe.

Otyłość
Ta choroba dotyka coraz większą część populacji. Prowadzi do niej niezdrowa dieta, bogata w cukier, tłuste mięsa, słodkie napoje, czy fast foody. Do jej pojawienia się z pewnością przyczyniły się powstające na całym świecie bary i restauracje serwujące tanie, ale bardzo niezdrowe hamburgery, frytki, hot dogi i inne fast foody. Przyczyną tej choroby jest również zbyt mała aktywność fizyczna. W otyłości również można doszukiwać się podłoża psychicznego. Wiele osób „zajada” stres i złe emocje. Ponadto choroba ta coraz bardziej rozwija się wśród dzieci, które w szkolnych stołówkach, sklepikach, czy automatach mogą kupić niezdrową, przepełnioną cukrem żywność. Otyłość, tak jak anoreksja i bulimia może prowadzić do śmierci. U osób ze zbyt dużą wagą stawy odmawiają posłuszeństwa, a organizm znacznie szybciej się męczy, co prowadzi do nieprawidłowej pracy serca. Najlepszą metodą na jej wyleczenie jest zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych. Jadłospis najlepiej skonsultować z dietetykiem, a plan ćwiczeń z trenerem, ponieważ sami możemy zrobić sobie krzywdę nieumiejętnie dobierając dietę lub trening.

Zaburzenia odżywiania to choroby, do których przyczyniamy się sami. Przez własne nawyki żywieniowe może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, a nawet śmierci. Dlatego też warto zachować zbilansowaną dietę oraz pamiętać o aktywności fizycznej. Poprawi to nasz wygląd, samopoczucie i ogólną jakość życia.

Źródła: