Wrzody żołądka

Category: Choroby 50

Niektórych z nas może spotkać problem choroby wrzodowej, czyli obecności ubytków w błonie śluzowej żołądka oraz dwunastnicy. Pierwszym objawem w chorobie wrzodowej silny ból w nadbrzuszu sprawiający znaczny dyskomfort. Ból występujący ok 2-3 godzin po posiłku może oznaczać wrzody żołądka. Zazwyczaj bóle pojawiają się w nocy lub nad ranem oraz mogą, im towarzyszyć nudności oraz wymioty. Najczęściej wrzody dają o sobie znać sezonowo np. wiosną i jesienią, a u nie, których mogą nie występować objawy.

Jakie są przyczyny wrzodów?

Z główną przyczynę powstawania jest odpowiedzialna bakteria Helicobacter pylori, którą zarażenie następuje drogą pokarmową zazwyczaj już w dzieciństwie. Dzięki zawartemu w sobie enzymowi potrafi przetrwać niezwykle trudnych warunkach, takich jak kwas solny żołądka. Pierwszym objawem zarażenia bakteria jest silne zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy przechodzące następnie w fazę przewlekłą prowadzące do choroby wrzodowej. Oprócz zarażenia przez bakterię, nasz organizm może być podatny na wrzody z uwagi na uwarunkowanie genetyczne. Znacząco na występowanie wrzodów ma też nasza krew. Stwierdzono, że wrzody dwunastnicy częściej występują u osób posiadających grupę 0. Wśród osób chorujących na wrzody żołądka przeważają osoby nadmiernie palące z uwagi na osłabianie organizmu przez substancje smoliste. W przypadku diety oraz alkoholu nie wykryto wpływu na zaostrzenie choroby.

Jak wcześnie wykryć wrzody żołądka?

W wykryciu wrzodów najczęstszym badaniem jest gastroskopia. W badaniu tym po uprzednim znieczuleniu błony śluzowej wprowadza się wziernik, który następnie musi zostać połknięty przez pacjenta. Dzięki gastroskopowi oglądane jest światło przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Podczas badania pobierane są wycinki błony śluzowej, które po zbadaniu będą świadczyć o współistnieniu lub braku zarażenia Helicobacter pylori z choroba wrzodową.

Jak leczyć wrzody żołądka?

W leczeniu wrzodów stosuje się leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, których głównym celem jest zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego i w tym przypadku leczenie trwa zazwyczaj do dwóch miesięcy. W przypadku osób dodatkowo zarażonych Helicobacter pylori leczenie wspomagane jest antybiotykami. Lecząc wrzody żołądka, pacjenci muszą również przestrzegać ścisłej diety, z której muszą być wyeliminowane niektóre potrawy mogące zaognić dolegliwości. Wśród nich znajdują się potrawy gorące oraz ostre, a tak że używki, jak alkohol, kawa, czy papierosy. Należy również unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych z powodu ich zakwaszania organizmu, w tym przypadku należy zastąpić je paracetamolem. W przypadku długotrwałych bóli żołądka należy poddać się diagnostyce.

Źródła: