Uczulenie czyli alergie

Category: Choroby 15

Gdy nieustannie swędzi nos i łzawią oczy, to wcale nie znaczy, że jesteś przeziębiony. Prawdopodobnie te objawy świadczą, że zachorowałeś na sezonowy alergiczny nieżyt nosa, potocznie zwany też katarem siennym. Prawdopodobną przyczyną twojej dolegliwości jest pylenie roślin, na które jesteś uczulony.

Jak mogłem nabawić się uczulenia?

Każda z roślin prędzej, czy później jest gotowa, by zacząć pylenie. Najczęściej w Polsce ten fakt dotyczy drzew oraz traw i zbóż. W wielu przypadkach nasz organizm traktuje owe pyłki jak chorobotwórcze drobnoustroje, chociaż są nie groźne. Pod wpływem działania pyłków, nasz organizm zaczyna produkować nadmierne ilości przeciwciał zwanych immunoglobiną IgE, które mają za zadanie pozbyć się obcych ciał zagrażających naszemu organizmowi.

Kiedy może wystąpić alergia?

Gdy wystąpi u nas alergia będziemy mogli sami ją zdiagnozować po wystąpieniu objawów. Pierwszej kolejności pojawia się uciążliwe uczucie pieczenia w kącikach oczu oraz podniebienia, gardła oraz nosa. Następną reakcją są napady gwałtownego kichania mogące występować w wielu seriach, szczególnie nad ranem, kiedy w powietrzu unosi się najwięcej pyłków. Gdy wystąpiły te objawy w następnej kolejności nastąpić może do zatkania przegród nosowych, co zmusi nas do uporczywego oddychania przez usta, podrażniając błonę śluzową, która spowoduje wystąpienie suchego kaszlu z możliwymi bólami około płucnymi. Zazwyczaj alergia trwa tyle czasu , ile rośliny, na które jesteśmy uczuleni pylą. Zazwyczaj nasze problemy z pyleniem trwają około 5 – 8 tygodni. Zazwyczaj w czasie pylenia występuje u nas osłabienie organizmu, utrata apetytu, katar oraz okresowe stany bezsenności.

Kiedy wystąpiła u nas alergia, a kiedy zwykły katar?

Alergia oraz katar niewiele się od siebie różnią, ponieważ posiadają wiele cech wspólnych. Jednak są też cechy, które je od siebie rozróżnia. Pierwszą cechą różniącą od siebie oba przypadki jest długość trwania. W przypadku kataru mamy do czynienia z wysoką temperaturą oraz krótkim czasie trwania, zaś, w przypadku , gdy mamy katar sienny jest on długotrwały i występuje bez wysokiej temperatury. W drugim przypadku katar sienny występuje zawsze o tej samej porze roku, co spowodowane jest wystąpieniem pylenia, zaś w przypadku kataru występuje on w różnych okresach roku. Podczas kataru siennego zwykle towarzyszą mu zaczerwienione i łzawiące oczy, zaś w zwykłym katarze objaw ten występuje bardzo rzadko. Środkiem, który likwiduje katar sienny jest deszcz, ponieważ oczyszcza powietrze z uciążliwych pyłków, a, w przypadku , gdy mamy zwykły katar nie wpływa zbytnio na nas.

Gdy wystąpi u nas alergia musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na koniec pylenia roślin. W tym czasie możemy uzbroić się w środki pozwalające zniwelować objawy, które udrożnią nasz nos.

Źródła: