Termoterapia

Category: Zabiegi 30

Już nasze babcie wiedziały jaki wpływ na leczenie ma odpowiednia regulacja ciepła naszego organizmu. Dzięki temu wiemy, że przygotowany gorący termofor pomoże nam w walce z przeziębieniem, a na nasze stawy dotknięte zapaleniem świetnie sprawdzą się zimne okłady. Wiele z technik leczenia przetrwało do dziś w niezmienionej formie lub ich działanie zostało wsparte o nowe technologie oraz materiały, dzięki czemu są bardziej skuteczne w działaniu. Właśnie jedna z takich terapii jest termoterapia.

Jak dobrać odpowiednią terapię?

Termoterapia jest leczeniem polegającym na działaniu na organizm człowieka różnymi temperaturami. Możemy w leczeniu stosować zabiegi ciepłem oraz zimnem. Wybierając odpowiednią terapię do naszego organizmu powinniśmy skonsultować to z naszym lekarzem, a on dobierze odpowiedni sposób leczenia względem naszych schorzeń. W przypadku leczenia zimnem oraz ciepłem zabiegi przynoszą podobne efekty, do których należą między innymi rozluźnienie napięcia mięśniowego, obniżenie rozwoju niebezpiecznych stanów zapalnych oraz występującego miejscowego bólu.

Leczenie ciepłem – termoterapia

Termoterapia należy do kuracji podczas, których wykorzystuje się lecznicze działanie ciepła. W dawnych czasach stosowano ciepłe okłady, które należą dalej do domowych sposobów walki z bólem. Obecnie w leczeniu ciepłem stosuje się wszelkiej maści termofory, promieniowanie cieplne oraz poduszki rozgrzewające. Każdy z nośników ciepła różni się między sobą ilością emitowanej temperatury oraz pojemnością. W stosowaniu bezpośrednim na skórę wpływają na wzrost temperatury w miejscu przyłożenia zwiększając przepływ krwi, ale również przyczyniają się do poprawy przemiany energii oraz ogólnej kondycji osoby chorej. Dzięki stosowaniu ciepłych okładów przyspieszamy metabolizm tkanek powodując przyspieszenie redukcji związków toksycznych z miejsc objętych bólem, co z kolei obniża miejscowe napięcie mięśni i regenerację tkanek. Termoterapia znacząco obciąża organizm pacjenta, dlatego tez powinna być stosowana u osób z sprawnie działającym układem termoregulacji. Zabiegi powinny trwać nie dłużej niż godzinę, ponieważ długotrwałe działanie ciepłem może doprowadzić do wystąpienia oparzeń.

Zalecenia w stosowaniu termoterapii

Termoterapia jest zabiegiem, który jest stosowany u osób cierpiących na:

– przewlekłe stany zapalne stawów

– choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa

– reumatyzm tkanek miękkich

– choroby zwyrodnieniowe stawów obwodowych.

Przeciwwskazania w działaniu termoterapii

Termoterapia, choć zabieg łatwy do przeprowadzania w domu ma wiele przeciwwskazań, dlatego, nim będziemy działać ciepłem na nasze stawy powinniśmy skonsultować to z lekarzem. Do przeciwwskazań w stosowaniu termoterapii należy wiele czynników, do których możemy zaliczyć:

– zapalenia naczyń

– hemofilia

– nowotwory

– schorzenia układu sercowo – naczyniowego

– wrzody żołądka

– nadczynność tarczycy

– ostre zapalenia stawów.

Źródła: