Sposoby na komary

Category: Porady 21

Wraz z przyjściem oczekiwanego sezonu letniego, przychodzi też okres częstych ukąszeń przez owady oraz kleszcze. Najlepszym sposobem, by uchronić się przed niechcianym robactwem jest stosowanie środków odstraszających owady, lecz czasami w skutek ukąszenia wymagana jest interwencja lekarska.

Uporczywe komary

W naszym środowisku na szczęście popularne komary nie są źródłem niebezpiecznych chorób jak ma to się w przypadku np Afryki. Najczęstszym objawem ukąszeń przez komary jest piekącego świądu. W przypadku dzieci często zdarza się, że ukąszenia komarów powodują w skutek drapania cięższe i długotrwałe gojenie się ran. Najlepszym rozwiązaniem na piekącą skórę po ugryzieniu komarów jest stosowanie leków przeciwświądowych i przeciwalergicznych, które dostaniemy w każdej aptece. Najczęściej w łagodzeniu ukąszeń stosuje się preparaty przeciwhistaminowe. W tym przypadku nie należy jednak przesądzać, ponieważ długotrwałe stosowanie może powodować uczulenie na sam lek. Dlatego w ich stosowaniu zaleca się używanie miejscowe, bezpośrednio na miejsce ukąszenia przez komara. W przypadkach, gdy na naszej skórze pojawiły się duże obrzęki oznaczające się dużym bólem, warto jest zastosować leki zawierających glikokortykosteroidy.

Ukąszenia owadów błonkoskrzydłych

Bardziej dotkliwymi ukąszeniami od komarów są ukąszenia przez owady żądlące takie jak: szerszenie, pszczoły, osy, czy trzmiele. Szczególnie w przypadku os oraz szerszeni należy zachować szczególną uwagę, ponieważ są to owady złośliwe potrafiące atakować nawet bez uprzedniego sprowokowania. Jad owadów jest to mieszanina silnych enzymów oraz peptydów aplikowany do organizmu ofiar za pomocą żądła. Najgroźniejszym jadem powodującym rozległy stan zapalny jest jad aplikowany przez szerszenie, który jest znacznie silniejszy od jadu pszczoły nawet dwukrotnie (szerszeń 260 mcg jadu podczas użądlenia, pszczoła ok 140 mcg jadu).W przypadkach wielokrotnego użądlenia przez szerszenia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza,ponieważ jad z uwagi na siłę może doprowadzić do wystąpienia reakcji toksycznej. Najmniej dotkliwym jadem powodującym stan zapalny jest jad osy (3,1 mcg) oraz trzmiela (ok 30 mcg).

Złośliwe kuczmary

Oprócz owadów błonkoskrzydłych i komarów mamy jeszcze żywiące się ludzką krwią kuczmary. Należą do owadów podobnych do komarów kąsającymi zazwyczaj o wczesnym ranku oraz o zmierzchu. Atakują głównie prosto z ziemi lub tez podpełzając do ofiary. Ich ukłucia często mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ zarażają wirusami paraliżującymi układ nerwowy. Najlepszym sposobem, by pozbyć się z ich z naszego środowiska jest stosowanie środków owadobójczych takich samych jak na komary.

Najlepszym środkiem przeciwdziałającym ukąszeniom jest stosowanie środków z szerokiego wachlarzu repelementów, które są niezwykle skuteczne w odstraszaniu owadów, nim nas ukąszą bądź użądlą. Środki te dostępne są w wygodnych formach żeli, plastrów, aerozoli, płynów oraz możemy zaopatrzyć się w nie w aptece lub też sklepie.

Źródła: