Niepłodność u kobiet i mężczyzn

Category: Choroby 20 0

brzuchIstnieje wiele przyczyn, dla których dana osoba nie może począć dziecka. Niektóre z nich są łatwe do skorygowania, ale inni są dość trudne i wymagają leczenia, leków i dużej ilości pieniędzy, aby je rozwiązać.

Wszystkie przyczyny niepłodności można podsumować w trzech kategoriach:

U mężczyzn: problemy psychologiczne odgrywają główną rolę w niepłodności i bezpłodności męskiej osoby. Wczesny wytrysk, impotencja lub zaburzenia erekcji to wyniki niezdolności mężczyzny, gdy psychicznie nie może uporać się z pewnymi problemami. W konsekwencji, stres jest ważnym powodem, dlaczego może mieć problemy z zostaniem ojcem. Strukturalne i fizyczne wady układu rozrodczego u mężczyzn, takie jak zapalenie jąder i najądrzy często prowadzi do trwałego uszkodzenia jąder. A jak wszyscy wiemy to jest gruczoł produkujący plemniki w męskim układzie rozrodczym.

U kobiet: torbiele jajnika przyczyniają się w znacznym stopniu do niepłodności kobiet. Zakłócają one produkcję jajników, w których to mają powstawać dojrzałe i zdrowe komórki jajowe. Endometrioza zakłóca – delikatne tkanki w jajnikach powodują przewlekły ból miednicy od łagodnego do ciężkiego odczucia skurcze, a także cała produkcja jajeczek przebiega nienormalnie. Powtarzające się poronienia zanieczyszczają błonę matki bakteriami, więc nie ma szans na udane zapłodnienie. Uszkodzenia narządów rozrodczych u większości kobiet również są oczywistą przyczyną bezpłodności u kobiet.

U kobiet i mężczyzn: anoreksja i złe odżywianie wpływają na hormony, które kontrolują jajniki i jądra. Otyłość i cukrzyca zatrzymują zdolność danej osoby do bycia płodnym. Jeśli jedna osoba w parze ma za sobą historię leczenia raka, to on lub ona raczej na pewno nie może zajść w ciąże – to wpływ chemioterapii i / lub radioterapii. Terapie te są bardzo szkodliwe dla komórek rozrodczych. Choroby przenoszone drogą płciową również powodują bezpłodność i sterylność obu par. Różne szczepy wirusów, bakterii i grzybów zakażają układ rozrodczy tym samym zakłócając faunę i florę pochwy i cewki moczowej co prowadzi do infekcji. Ale jeden z najważniejszych powodów to wiek. W wieku 35 lat, potencjał kobiety do tworzenia wysokiej jakości i dobrej ilości jaj ulega zmniejszeniu. A u mężczyzny, jego potencjał do tworzenia wysokiej jakości i dużej ilości również wydaje się zmniejszać, gdy ten się starzeje. Są to powody, dla których starsi mężczyźni i kobiety cierpią z powodu niepłodności, z powodu wieku.

Objawy i przyczyny niepłodności są prawie takie same. Nieregularne cykle miesiączkowe lub okresy to to znak, że kobieta może być bezpłodna.

Zrozumienie niepłodności to długi proces wyodrębniania, zrozumienia i leczenia ewentualnych przyczyn i powodów. Zgodnie z definicją, niepłodność jest to trudność w poczęciu potomka przez okres sześciu miesięcy do jednego roku przy regularnym i niezabezpieczonym stosunku płciowym. Niepłodność pociąga za sobą również niezdolność do prowadzenia ciąży przez pełną kadencję, w wyniku powtarzających się przypadków poronień.

Badania naukowe ujawniły sporo statystyk dotyczących niepłodności i stwierdziły, że 2,4 miliona par ma problem z kwestią płodności. Niepłodności u kobiet mówi się, że spowodowane przede wszystkim przez czynniki fizjologiczne (genetyczne, hormonalne nieprawidłowości i problemy co do owulacji), a następnie sporo psychologicznych i emocjonalnych czynników (ciśnienie, stres i zmartwienia) i środowisko (lek dieta, narażenie na toksyny i promieniowanie, styl życia).

Częściej niepłodność u kobiet diagnozuje się poprzez objawy różnych stanów chorobowych: endometrioza i wiele innych zaburzeń hormonalnych. Z drugiej strony, niepłodność męska jest w dużej mierze spowodowana przez czynniki środowiskowe i styl życia.

Warto tutaj również zwrócić uwagę na zespół policystycznych jajników – który jest wynikiem nadprodukcji męskich hormonów takich jak testosteron. Nadprodukcja tych hormonów męskich spowoduje obecność pęcherzyków w jajnikach co przyczynia się do spowolnienia produkcji jaj. Powstają torbiele w jajnikach, a te z kolei powoduje że torbiele wpływają na poziom hormonów w organizmie. Pojawia się wzrost poziomu glukozy, spalanie insuliny jest zmniejszone. No i cukrzyca jest znana ze swojego wpływu na płodność zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Jednakże, ważne jest również, aby zauważyć, że najbardziej powszechnym czynnikiem przyczyniającym się do bezpłodności jest wiele chorób przenoszonych drogą płciową. Więc praktyka bezpiecznego współżycia seksualnego, z wykorzystaniem ochrony takiej jak prezerwatywy zmniejszy zawsze szanse nabycia chorób przenoszonych drogą płciową. Dodatkowo, odpoczynek psychologiczny i emocjonalny może zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

Źródła:

    Add Comment