Nadmierna potliwość

Category: Choroby 13

Wykonując wysiłek fizyczny lub w gorące dni towarzyszy nam zjawisko pojawienia się potu. Pot jest to dobroczynne zjawisko pozwalające obniżyć temperaturę naszego ciała w chwilach niebezpiecznego przegrzania się. Oprócz obniżenia temperatury organizm przez pocenie pozbywa się wielu szkodliwych substancji z organizmu. Niestety, dosyć częstym objawem potliwości są zostawiane mokre ślady na skarpetkach, pod pachami lub wilgotne dłonie, co może prowadzić do uczucia niezręczności.

Co jest źródłem nadmiernego wydalania potu?

Za nadmierne pocenie odpowiada nadczynna praca gruczołów potowych, które produkują nadmierny pot, nieadekwatny do warunków otoczenia lub wysiłku. Zazwyczaj problem nadczynności gruczołów dotyczy poszczególnych miejsc np potliwość rąk lub stóp. W niektórych przypadkach jednak nadmierny pot może występować również na całym ciele. Nadmiernej potliwości mogą być przyczyny takie jak otyłość lub menopauza. Dosyć częstym powodem nadmiernej potliwości jest jednak wystąpienie choroby. Zazwyczaj głównymi chorobami powodującymi nadczynność gruczołów potowych jest cukrzyca, nadczynność tarczycy oraz zachwiana gospodarka wodno – elektrolitowa.

Jak możemy stłumić nieprzyjemny zapach potu?

Podczas wydzielania potu i wysokich temperatur jego kwaśny odczyn powoduje parowanie, co prowadzi do powstania nieprzyjemnego zapachu pod pachami, czy w innych miejscach. Same zachowanie odpowiedniej higieny nie pozwoli długo się cieszyć bezwonnością. Najlepszym sposobem w pozbyciu się uporczywego zapachu na pewien okres jest stosowanie antyperspirantów zawierających chlorek glinu. Dzięki jego stosowaniu znacząco możemy ograniczyć powstawanie silnie zapachowych substancji, ponieważ w chwili, gdy nasz pot zostaje wydalony, jego wonne ekstrakty zostają związane,co zapobiega powstawaniu swądu. Jedynym problemem w jego stosowaniu są skłonności do przebarwiania, dlatego nie powinno nakładać się świeżych koszuli zaraz po zaaplikowaniu na skórę. Stosowanie miejscowej aplikacji antyperspirantu wbrew tmu co sądzi wielu wcale nie zaburza termoregulacji, ponieważ gruczoły wydalające pot znajdują się na całym ciele. W przypadku związku glinu jego aplikacja nie powoduje jego wchłaniania do organizmu. W przypadku potliwości stóp możemy stosować dostępny w aptece puder zawierający metenaninę. W przypadkach, gdy nadmierna potliwość zaczyna nam przeszkadzać, wtedy powinniśmy udać się na wizytę do dermatologa, który pomoże zastosować nam odpowiednią kurację farmakologiczną.

Jak możemy obniżyć pocenie naszego organizmu?

Oprócz stosowania środków farmakologicznych, czy antyperspirantu możemy wprowadzić wiele udogodnień jak np. stosować bawełniane skarpetki, zamiast sztucznych; zamienić buty syntetyczne na skórzane oraz zainwestować latem w sandały. Na obniżenie potliwości pozytywnie wpłynie też dieta.

Źródła: