Laserowa korekcja wzroku – dla kogo i za ile?

Category: Choroby 47 0

lasers-495751_1280Laserowa korekcja wzroku to najczęściej jedyne rozwiązanie dla polepszenia ostrości czy też jakości widzenia dla wielu osób. Niestety – nasz wzrok ze względu na dużą ilość spędzanego czasu przed komputerem, telefony komórkowe, tablety – wysiada – kolokwialnie mówić. Czy można go jednak w jakiś sposób uratować? Czy można uchronić się przed noszeniem okularów? Czy można cieszyć się zdrowymi oczami do ostatnich swoich dni?

Medycyna w zakresie okulistyki bardzo się rozwija i posiada już dzisiaj sporo technologii i wiedzy, które pozwalają na prowadzenie skutecznej profilaktyki wzroku. Najważniejsze jest jednak rozpoznanie wady wzroku i odpowiednio wcześnie podjęte próby leczenia. Oczywiście właściwie każdy zaczyna od noszenia okularów. W miarę, kiedy wzrok i wada się ustabilizują, można myśleć o poważniejszych metodach, takich jak na przykład laserowa korekcja wzroku.

Na czym to polega?

Stosowanie lasera w okulistyce ma już swoją kilkuletnia historię. Z każdym jednak rokiem, powstają coraz to nowsze lasery, które oferują swoim pacjentom znacznie większe szanse na całkowite wyleczenie, pozbawione powikłań. Obecnie, na operację laserem kierowane są wyłącznie osoby dorosłe, które spełniają wszystkie warunki kwalifikujące do operacji. Kiedy nie można jej przeprowadzić?

– jeśli pacjentka jest w ciąży albo planuje założyć rodzinę w ciągu najbliższych miesięcy po operacji,

– jeśli pacjent cierpi na zaćmę,

– jeśli pacjent jest chory,

– jeśli pacjent cierpi na bielactwo,

– jeśli pacjent jest nieletni albo przekroczył 65 rok życia.

Sam zabieg może wyglądać tak, że jednego dnia pacjent przechodzi wszystkie niezbędne badania, konsultacje drugiego zaś zabieg. Co ważne, nie trzeba na ten czas kłaść się do szpitala. Na zabiegi można dojeżdżać z własnego domu – oczywiście nie samodzielnie. Sam zabieg operacji laserowej wzroku jest stosunkowo krótki i oczywiście bezbolesny. Jedno oko to około dziesięciu minut naświetlania wiązką lasera. Po zabiegu pacjent powinien nosić przyciemnione okulary, które uchronią jego oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych czy też promieniowania komputera czy też telewizora. Cała rekonwalescencja po zabiegu nie powinna trwać dłużej jak dwa tygodnie, po tym okresie pacjent może wrócić do pełnej sprawności zawodowej.

Jaki jest koszt wykonania takiego zabiegu? Niestety ceny nie należą do najniższych. W prywatnych klinikach, które dysponują najbardziej nowoczesnym sprzętem i posiadają grono specjalistów dziedzinie okulistyki, sam zabieg na jedno oko to koszt około czterech tysięcy złotych. Oczywiście do tego dochodzą wizyty przed zabiegiem, badania i konsultacje po zabiegu. Z całą pewnością, na operację obu oczu należy wydać około dziesięciu tysięcy złotych.

Warto jednak to zrobić, gdyż po takiej operacji komfort życia podnosi się niesamowicie. Brak konieczności pamiętania czy też zakładania okularów albo soczewek kontaktowych. Wzrok odzyskuje swoje pełne moce i co najważniejsze – efekt jest bardzo trwały.

Współczesne metody laserowej korekcji wzroku są niezawodne i cieszą się olbrzymim uznaniem zarówno w środowisku medycznym jak i wśród pacjentów. Skoro możemy odzyskać wzrok oi widzieć tak jak powinniśmy, to cena dziesięciu tysięcy złotych bynajmniej nie jest wygórowana. Dla zdrowych oczu i komfortu życia to inwestycja bezcenna!

Źródła:

    Add Comment