Kłopoty z wadą postawy

Category: Choroby, Porady 14

O właściwą postawę naszego ciała i także cały kręgosłup należy zacząć dbać już od najmłodszych lat. Zaniedbanie może być powodem wielu powikłań w dorosłym życiu i przyczynić się do poważnych chorób kręgosłupa, mięśni i stawów. Codzienna gimnastyka, uprawianie sportów, właściwa pozycja przy siedzeniu przy komputerze, nie nadwerężanie organizmu, może pomóc nam zachować zdrowy kręgosłup oraz stawy. Łatwiej zapobiegać niż leczyć. Zdecydowanie lepiej zadbać o sprawność fizyczną i ogólną kondycję niż cierpieć z powodu uporczywego bólu, poddać się ryzykownej operacji lub długotrwałej terapii rehabilitacyjnej. Silny ból oraz wszelkie zmiany w obrębie kręgosłupa i stawów mogą znacznie utrudnić codzienne życie, a nawet mogą być przyczyną dłuższej niepełnosprawności związanej z problemami narządu ruchu. Wizja takich komplikacji i zależność od innych na pewno nie jest przyjemna, dlatego zadbajmy o nasze zdrowie i kręgosłup.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak nieprzyjemne mogą być powikłania przy niewłaściwej postawie ciała. Bardzo ważna jest jej szybka korekta. Skuteczna okaże się odpowiednia rehabilitacja, zmiana przyzwyczajeń i codzienne ćwiczenia usprawniające i poprawiające kondycję kręgosłupa. Postawę ciała można korygować – im wcześniej, tym lepiej. Niestety, niejednokrotnie konieczna jest interwencja specjalisty oraz kompetentnego rehabilitanta, który pomoże usprawnić ciało, skorygować kręgosłup i dać wskazówki na przyszłość. Dzięki szybkiej diagnozie, profilaktyce i stosowaniu się do zaleceń lekarza oraz samodzielnej kontrola własnego ciała, unikniemy nie tylko bólu, ale także wielu groźnych chorób. Wszystko zależy od naszego podejścia i zaangażowania. Nasze zdrowie zależy od nas samych – od naszych przyzwyczajeń i pracy nad samym sobą.

Specjaliści zwracają uwagę szczególnie na trzy wady postawy ludzkiego ciała. Najbardziej znana jest oczywiście skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Przy tej dolegliwości kręgosłup nie tworzy prostej linii lecz jest wygięty. Przyczyną może być wrodzona wada kręgosłupa, nieprawidłowa budowa miednicy i wiele innych. Skolioza może pojawić się także w skutek noszenia ciężkich plecaków lub toreb, szczególnie na jednym ramieniu, braku ruchu oraz nieprawidłowej postawy ciała w czasie siedzenia przy biurku. Powinniśmy uczulić na to także nasze pociechy. Inną powszechną wadą jest lordoza kręgosłupa, czyli wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Jest ono najczęstszą przyczyną bólu w okolicy lędźwi, który potrafi być bardzo dokuczliwy. Lordoza pojawia się na skutek krzywicy i innych schorzeń, ale także przy braku ruchu i w przypadku nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Ostatnią wadą jest kifoza – przy tej chorobie plecy są okrągłe w odcinku piersiowym. Kifoza jest skutkiem krzywicy, dużego obciążenia albo zmian zwyrodnieniowych kręgów.

Wszystkie wspomniane wady postawy można leczyć i odpowiednio korygować za pomocą rehabilitacji. Szybka diagnoza i terapia na pewno pomogą przywrócić kręgosłupowi utraconą kondycję. Niezbędna jest jednak konsultacja ze specjalistą.

Źródła: