Kilka faktów o alergii

Category: Choroby 31

Od kilku lat stale obserwuje się wzrost liczby osób, które cierpią na alergię. Reakcje alergiczne pojawiają się już nie tylko u dzieci – coraz częściej ich ofiarą padają również osoby dorosłe. Ciągle jednak wiedza na temat uczuleń nie jest w społeczeństwie zbyt rozległa. Poniżej przedstawiamy garść faktów, które pomogą uporać się z reakcjami alergicznymi.

Kiedy można przeprowadzać testy alergiczne?

Najlepszym czasem na testy diagnostyczne w tym zakresie jest zima. Powietrze jest bowiem wtedy wolne od większości alergenów, które wywołują reakcję alergiczną. Również zimą najlepiej jest rozpocząć kurację odczulającą, która w wielu wypadkach przynosi naprawdę dobre rezultaty.

Dlaczego ważne jest, by alergię rozpoznać jak najszybciej?

Im wcześniej zostanie rozpoznana alergia i czynnik, który ją wywołuje, tym szybciej lekarz alergolog może wdrożyć odpowiednią terapię. To z kolei zwiększa nasze szanse na uniknięcie tak zwanego marszu alergicznego. Mianem tym określa się sytuację, kiedy pojawia się atopowe zapalenie skóry, które po pewnym czasie przyjmuje postać nieżytu nosa o podłożu alergicznym, a to z kolei prowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej.

Jeżeli mamy podejrzenie, że coś może nas uczulać, najlepiej nie czekać i od razu udać się do swojego lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on z nami krótki wywiad i stwierdzi, czy potrzebna jest dalsza diagnostyka. Może skierować nas na badanie krwi, które pomoże określić poziom przeciwciał Ig. Jeżeli wartości będą sugerowały alergię, z pewnością wręczy nam skierowanie do alergologa.

Jakie teksty pomagają wykryć alergię?

W zdecydowanej większości wypadków lekarze wykonują proste testy punktowe. Wykonuje się je na przedramieniu, na które nanosi się krople alergenu, a następnie skórę nakłuwa specjalną igłą. W ten prosty sposób alergen wprowadzany jest do organizmu. Lekarz obserwuje zmiany i tym samym jest w stanie stwierdzić, co nas uczula.

Jeżeli nie uda się uzyskać wyników na drodze testów punktowych, a mimo to męczą nas objawy typowe dla alergii, lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu testów śródskórnych. Jeżeli objawy sugerują alergię kontaktową, wystarczy zastosowanie testów płatkowych. W tym wypadku lekarz nakleja na nasze plecy bibułki, które nasączone zostały różnymi alergenami. Pozostają one na swoim miejscu przez dwie doby. Dopiero po tym czasie lekarz może ocenić zmiany i stwierdzić, czy rzeczywiście jesteśmy na coś uczuleni.

Możliwe jest jeszcze wykonanie tak zwanych testów ekspozycyjnych. Te przeprowadza się jednak tylko i wyłącznie w szpitalu i to pod ścisłą kontrolą lekarza.

Kto może zdecydować się na odczulanie?

Kuracja odczulająca, która w wielu wypadkach przynosi bardzo dobre efekty, przeznaczona jest dla osób między 5. a 40. rokiem życia. Czasami alergolog decyduje się wykonać procedurę u osób młodszych lub starszych, ale zawsze jest to decyzja indywidualna.

W trakcie odczulania do organizmu wprowadzane są dawki alergenu. Zaczyna się od naprawdę małych i stopniowo zwiększa się ich ilość. Odstęp między kolejnymi zabiegami zawsze ustala lekarz.

Źródła: