Katar i ból zatok

Category: Choroby 33

W okresie jesieni oraz wczesnej wiosny wszędzie można spotkać osoby kichające, które złapały popularny katar, czyli wirusowe zapalenie błony śluzowej nosa.

Katar jest chorobą powstającą na wskutek infekcji wirusem dostającym się do naszego nosa drogą kropelkową w chwili wdychania powietrza. Wiele osób zarażonych z tego powodu jest kolejnymi przekaźnikami, dlatego katar jest jedną z chorób najczęściej występujących w naszym społeczeństwie. W ciągu całego życia człowiek może zarazić się katarem wielokrotnie z uwagi na liczną grupę wirusów wywołujących go.

Katar i objawy

Do pierwszych objawów kataru zaliczyć można uczucie swędzenia oraz zatykający się powoli nos. W początkowej fazie z naszego nosa wydobywa się wodnista wydzielina o przezroczystym kolorze. W miarę rozwoju kataru wydzielina zaczyna gęstnieć oraz zmienia również zabarwienie na żółtawy lub zielonkawy kolor. Często bywa, że katar objawia się również silnymi bólami głowy, swędzeniem powodującym kichanie oraz łzawieniem. W przypadku osób chorych na zatoki, katar może osadzać się w zatokach i może powodować zawroty głowy, bóle oraz stan zmęczenia. Gdy drobnoustroje zaatakują zatoki, wtedy czas leczenia kataru znacznie może się przedłużyć. Nie każdy choruje na zatoki, ponieważ zależy to głównie od wad w budowie nosa. Dosyć często na katar i zatoki chorują alergicy, u, których wykryto przewlekły nieżyt błony śluzowej. W przypadku dzieci, katar występuje zazwyczaj w parze z wysoką gorączką oraz problemami z oddychaniem. W wielu przypadkach nie leczony katar u dzieci może powodować wiele powikłań, takich jak zapalenie ucha środkowego, zapalenia krtani oraz oskrzeli.

Jak leczyć katar?

W leczeniu kataru nie jesteśmy zdani tylko na siebie. W zwalczaniu wirusa mogą pomóc nam krople do nosa, zawierające substancje udrażniające i powodujące obkurczanie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Wśród substancji pomagających możemy wyróżnić np. oxymetazoline i ksylometazoline. Niestety, główna wadą tych leków jest czas trwania działania. W przeciągu 3 godzin katar znów przybierana mocy. Z uwagi na konsystencje preparatów nie powinny być stosowane przez dzieci, ponieważ spływająca substancja często jest przez nie połykana. W raz rozwojem medycyny i w walce z katarem sie dużo zmieniło. Oprócz wspomnianych kropel wyprodukowano żel, który znacząco wpływa na komfort osób, które go używają. Gdy zaatakowały nas zatoki, preparat żelowy będzie hamował rozwijanie się drobnoustrojów powodując szybsze leczenie. Kilka lat temu pojawiły się też leki do stosowania doustnego, które znacząco hamują rozwój kataru oraz zatok. W przypadku leków doustnych powinniśmy zaciągnąć opinii doktora, który wykluczy wszystkie możliwe przeszkody w funkcjonowaniu. Jeśli podczas kataru wystąpią u nas silne stany gorączkowe powinniśmy wybrać leki obniżające temperaturę, a, które zawierają kwas acetylosalicynowy, paracetamol lub metamizol.

Źródła: