Jak zadbać o zęby?

Category: Choroby, Porady 14

Wizyt w gabinecie stomatologicznym chyba nikt nie lubi. Na samą myśl o wierceniu i innych nieprzyjemnych zabiegach robi się nam słabo i odwlekamy wizytę w nieskończoność. Niestety, unikanie regularnych kontroli może tylko pogorszyć stan zdrowia naszych zębów. Najczęściej do stomatologa idziemy dopiero jak zaczyna boleć ząb lub pojawiły się inne objawy chorobowe. Wówczas musimy liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Leczenie kanałowe, wiercenie czy w ostateczności usuwanie chorego zęba, nie należy to przyjemnych doświadczeń. Można tego uniknąć – właściwa higiena jamy ustnej, stosowna dieta, a także wizyty u stomatologa pomogą nam zachować zdrowe zęby. To naprawdę niewiele, dlatego zmieńmy nasze nawyki żywieniowe i pamiętajmy o codziennej higienie naszych zębów. Nie wystarczy samo szczotkowanie, trzeba także stosować płukanki i nici dentystyczne. Takie zabiegi higieniczne należy powtarzać po każdym posiłku, szczególnie po spożyciu słodkich i kwaśnych potraw czy napoi.

Dentyści wyróżniają wiele podstawowych chorób zębów. Warto uzmysłowić sobie, co może naszym zębom zagrażać, jeśli je zaniedbamy. Najbardziej powszechną chorobą jest próchnica, która najczęściej występuje u dzieci. Nadmiar słodyczy, słodkich i gazowanych napojów niszczy zęby. Koniecznie należy zminimalizować ich spożywanie i pamiętać o higienie zębów. Kolejną choroba jest nadwrażliwość zębów. Często po słodyczach, ciepłych lub zimnych napojach czy posiłkach odczuwamy dyskomfort i lekki ból, który uniemożliwia nam normalne spożywanie pożywienia. Lekarstwem najczęściej jest odpowiednia pasta do zębów i wizyta u lekarza. Kolejną chorobą jest paradontoza, która nieleczona może doprowadzić do wypadania zębów. Słabe dziąsła obsuwają się i zęby tracą podporę, zaczynając się ruszać. To schorzenie jest poważne, ale na szczęście można je skutecznie leczyć za pomocą odpowiednio dobranych preparatów. Niebezpieczna dla naszych zębów jest także erozja szkliwa. Na skutek nadmiaru kwasów i bakterii zęby tracą swoją ochronę czyli szkliwo, stając się bardziej podatne na ataki kwasów i bakterii.

Poważną i bardzo nieprzyjemną chorobą są różnego rodzaju zapalenia dziąseł czy miazgi, które powodują nieznośny ból i przyczyniają się do powstania ropni, torbieli czy zgorzeli, a nawet martwicy zęba. Konieczna jest wtedy szybka interwencja stomatologiczna, zabiegi oraz włączenie do procesu leczenia antybiotyków, które pomogą zwalczyć bakterie. Nie zawsze da się chore zęby uratować, dlatego ważna jest profilaktyka, regularne przeglądy jamy ustnej i stosowanie odpowiednich preparatów – past do zębów, płynów do płukania oraz nici dentystycznych.

Chcąc zadbać o zęby na pewno dobrym pomysłem będzie zrezygnowanie lub ograniczenie słodyczy, kawy i produktów zawierających kwas. Od najmłodszych lat powinniśmy dbać o zęby i zaprzyjaźnić się z gabinetem stomatologicznym. Te wizyty naprawdę nie muszą być nieprzyjemne, jeśli tylko będziemy pamiętać o podstawowych zabiegach higienicznych, jakie musimy stosować po każdym posiłku.

Źródła: