Intymne badania istotne dla kobiet

Category: Choroby 21 0

pieczenie-pochwyKażda kobieta powinna regularnie odwiedzać lekarza ginekologa. Pozwoli to bowiem uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Czasem jednak zdarza się tak, że pojawiają się już dolegliwości, które powinny skłonić nas do jak najszybszego odwiedzenia gabinetu lekarskiego. Pomoże to bowiem uniknąć poważnych problemów.

Objawy, które powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza

Zalicza się do nich między innymi:

  • upławy o konsystencji przypominającej twaróg;
  • upławy o kolorze żółtym lub zielonym;
  • upławy ropne, które występują razem z bólami lokalizującymi się w okolicy podbrzusza;
  • wrzody na wargach sromowych;
  • powiększone węzły chłonne.

Zaburzenia miesiączkowania

Każda kobieta czasem borykała się z zaburzeniami miesiączkowania. Na ogół nie jest to nic poważnego – hormony mogą szaleć na skutek nawet zwykłego kataru czy podróży. Czasem jednak mimo powrotu do zdrowia miesiączka się nie pojawia lub wręcz odwrotnie – trwa za długo. W takiej sytuacji koniecznie trzeba odwiedzić gabinet lekarski. Jeżeli miesiączka nie wystąpiła w ogóle, lekarz będzie musiał najpierw wykluczyć ciążę. Wśród metod diagnostycznych, które pomagają ustalić przyczynę braku krwawienia, znajduje się USG dopochwowe. Dzięki niemu wykryć można między innymi torbiele jajników, które są częstym powodem zakłócenia cyklu miesiączkowego. Jeżeli lekarz stwierdzi, że za brak miesiączki odpowiadają właśnie torbiele, przepisze tabletki antykoncepcyjne. Pomogą one unormować poziom hormonów, w efekcie czego miesiączka wróci.

Ból i kłucie w podbrzuszu

Takie objawy mogą sugerować istnienie jednaj z dwóch przypadłości: zapalenia przydatków oraz zapalenia pęcherza. Obie choroby wymagają leczenia. W przypadku zapalenia przydatków oprócz bólu pojawia się również gorączka, biegunka, często mdłości. Sposobem leczenia jest stosowanie antybiotyków i pozostanie przez pewien czas w domu. Przydatki bardzo lubią ciepło. Aby więc chorobę wyleczyć, należy zaszyć się pod kocem na kilka dni. W przypadku zapalenia pęcherza do typowym objawów zalicza się również ból, który pojawia się w momencie oddawania moczu. W tym wypadku konieczne będzie zażywanie leków, które zawierają w swoim składzie furaginę lub cyprofloksacynę.

Świąd, pieczenie, upławy

Takie dolegliwości sugerują, że doszło do zaburzenia flory ochronnej, która znajduje się w pochwie. W efekcie tego objęta została ona poważnym stanem zapalnym. Takie objawy często sugerują grzybicę pochwy. Choroba pojawia się nagle. Sposoby leczenia są różne. Najczęściej lekarze decydują się na podanie antybiotyków doustnych. Możliwe jest jednak również stosowanie maści z antybiotykiem oraz środków dopochwowych. Po podaniu leków objawy powinny zniknąć po mniej więcej upływie doby. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy przerywać ich przyjmowania. Zawsze muszą być zażywane tak długo, jak zalecił lekarz. Zabronione w trakcie leczenia jest również współżycie płciowe. W wielu wypadkach niezbędne okazuje się być również leczenia partnera, który także mógł się zarazić. Trzeba o tym pamiętać.

Źródła:

    Add Comment