Co zrobić, kiedy infekcje pochwy nawracają?

Category: Choroby 18

Trudno znaleźć kobietę, która chociaż raz nie borykała się z infekcją pochwy. Jest to przypadłość tak powszechna, że wielu lekarzy przyznaje, że zdarza się ona nie rzadziej niż katar. Niektóre panie zapadają na tą przypadłość częściej niż inne. Podpowiadamy co należy robić w takiej sytuacji.

Przede wszystkim dbaj o higienę
Każda kobieta powinna zdawać sobie sprawę z tego, że do mycia miejsc intymnych nie używamy mydła. Najlepiej sprawdza się płyn do higieny intymnej, którego pH odpowiada pH pochwy. Lepiej nie sięgać również do myjki i gąbki – jest to bowiem siedlisko wielu bakterii, które mogą prowokować rozwój infekcji. Do wycierania miejsc intymnych najlepiej stosować jednorazowe ręczniki. Na tych materiałowych również zasiedlają się groźne bakterie.

Bielizna: tylko bawełna
Wybierając bieliznę, należy sięgać jedynie po tą wykonaną z bawełny. Ta uszyta z tkanin syntetycznych może pogłębiać infekcję i sprawiać, że jej objawy będą jeszcze bardziej nasilone.

Zioła: pomocna broń w walce
Doskonałym sposobem na złagodzenie przykrych podrażnień jest napar z szałwii oraz rumianku. Wykorzystuje się go do nasiadówek oraz przemywania. Jasnota biała to kolejne zioło, które powinno znaleźć się w szafce kobiety borykającej się z infekcjami pochwy. Napar z tej rośliny można nie tylko wykorzystać do nasiadówek, ale również pić.

Dieta: też ma znaczenie
Infekcje pochwy częściej dręczą te panie, które są miłośniczkami słodyczy. Duża ilość cukru w organizmie sprawia bowiem, że w pochwie panuje o wiele korzystniejsze środowisko dla rozwoju drożdżaków. Pomocne okazują się natomiast jogurty naturalne – przyczyniają się do utrzymania właściwej flory bakteryjnej.

Probiotyki: nie warto o nich zapominać
Probiotyki to preparaty, które pomagają przywrócić właściwą florę bakteryjną pochwy. Stosować można je nie tylko wtedy, kiedy infekcja już się pojawi, ale również profilaktycznie. Można je kupić w aptece bez recepty, ale nie należy stosować ich jako środka mającego wyleczyć dręczące nas dolegliwości.

Lekarz: najlepsza metoda
Infekcja pochwy zawsze wymaga wizyty u lekarza ginekologa. Lekarz z pewnością zdecyduje się na pobranie wymazu z pochwy, który pomoże ustalić jaki rodzaj bakterii odpowiada za infekcję w naszym przypadku. Dzięki temu możliwe będzie zastosowanie odpowiednich metod leczenia. Warto wiedzieć, że u niektórych pań za dolegliwościami stoją reakcje alergiczne. Zawsze, kiedy podejrzewamy, że u nas może być podobnie, musimy powiedzieć o tym lekarzowi.

Partner: on również musi się leczyć
Kiedy stwierdzona została infekcja intymna, leczenie powinno objąć nie tylko kobietę, ale również jej partnera seksualnego. Warto jednak wiedzieć, że wcale nie musi on iść do lekarza. Ginekolog przepisze kobiecie receptę również na środki na mężczyzny. Często to właśnie panowie są podłożem częstych infekcji pochwy u kobiet. Mimo tego, że sami nie odczuwają żadnych dolegliwości, okazują się być nosicielami chorobotwórczych bakterii lub grzybów. W czasie leczenia konieczne jest także całkowite zrezygnowanie ze współżycia seksualnego.

Źródła: