Choroby przenoszone drogą płciową

Category: Choroby 32

Podczas urlopów wakacyjnych dochodzi do wielu kontaktów płciowych, często z osobami, które dopiero co poznaliśmy. Właśnie takie znajomości i przelotne romanse mogą stać się dla nas źródłem wielu chorób wenerycznych takich jak: grzybica narządów płciowych, kiła, WZW i AIDS.

Grzybica narządów płciowych

Grzybica jest najczęściej występującym schorzeniem wenerycznym w równym stopniu dotykającym zarówno mężczyzn oraz kobiety. Najczęściej osoby zarażone cierpią na uciążliwe swędzenie i pieczenie okolic narządów płciowych oraz wewnątrz nich. Często grzybica u kobiet powoduje problemy z oddawaniem moczu oraz silne bóle podczas stosunków płciowych. U mężczyzn grzybica zazwyczaj występuje jako czerwone, swędzące plamki o białawym nalocie. Grzybica jest schorzeniem trudnym do leczenia, ponieważ często dochodzi do nawrotów choroby. W przypadku mężczyzn stosuje się kremy oraz maści do stosowania zewnętrznego, zaś w przypadku kobiet lekarz zapisuje globulki dopochwowe. Często może się zdarzać, że grzybica wystąpi w ciężkiej postaci. W tym przypadku lekarz może być zmuszony zapisać leki do stosowania doustnego.

Kiła nie taka straszna

Kiła jest chorobą bakteryjną wywoływana przez bakterie krętka bladego. Można się ją zarazić wskutek kontaktów płciowych z osobami zarażonymi. Zazwyczaj pierwszym objawem wystąpienia kiły I-rzędowej jest wystąpienie na skórze chorego bezbolesnej grudki, która wraz z rozwojem przekształca się w bolesny wrzód. W przypadku mężczyzn występuje głównie na prąciu lub w okolicy odbytu. W niektórych przypadkach zdarza się, że pojawia się również w jamie ustnej. U kobiet zazwyczaj wrzód lokalizuje się na wargach sromowych lub szyjce macicy. Kiła II-rzędowa charakteryzuje się wystąpieniem miejscowej wysypki oraz powiększeniem węzłów chłonnych. Wysypka zazwyczaj występuje w formie grudek lub plamek. Czasami spotyka się, że przybiera formę czerwonych krostek. Kiła może być leczona przy pomocy antybiotyków.

Czasami nasza chwila zapomnienia może prowadzić nas do wystąpienia nieuleczalnych chorób. Jedną z nich jest AIDS. Jest to choroba wywoływana przez wirus HIV, który jest odpowiedzialny za stopniowe upośledzenie organizmu prowadząc do rozwoju pełnoobjawowego AIDS.

Jest to choroba na którą nie wynaleziono jeszcze lekarstwa powodująca śmierć pacjenta w krótkim czasie po przybraniu zaawansowanej formy. Jedyną forma zabezpieczenia przez nią jest stosowanie środków zapobiegawczych podczas stosunków jak np. prezerwatywy.

Podczas naszych miłosnych uniesień również nie zapominajmy, że możemy zarazić się WZW typu B i C. Wirusowe zapalenie wątroby należy również jak AIDS do chorób przenoszonych drogą płciową. Jest to ostre i przewlekłe schorzenie wyniszczające nasz organizm w niektórych przypadkach prowadzące do śmierci. Wiele osób żyje z WZW, na co dzień, ale jest to życie uwarunkowane przyjmowaniem tabletek, które nie leczą, ale opóźniają rozwój choroby.

Wyjeżdżając na urlop pamiętajmy, by odpowiednio się zabezpieczać na wypadek przeżycia niezapomnianych uniesień miłosnych, by nie były naszymi ostatnimi jako zdrowego człowieka.

Źródła: