Choroby prostaty

Category: Choroby 27

Obecnie przerost prostaty dotyczy zazwyczaj co drugiego mężczyzny przekraczającego 50 rok życia. Najczęstszym powodem wystąpienia choroby jest postęp cywilizacji oraz wszystko z, nim związane. Wzrost świadomości zdrowotnej oraz prowadzone kampanie skutecznie pomagają walczyć z ta epidemią.

Czym jest prostata?

Prostata jest niczym innym jak gruczołem krokowym występującym w układzie płciowym każdego mężczyzny o wielkości śliwki. Umiejscowiony jest pod pęcherzem moczowym położonym wokół cewki moczowej. Prostata jest odpowiedzialna za produkowanie wydzieliny, która jest jednym z głównych składników nasienia. Zazwyczaj powodem przerostu gruczołu są zaburzenia hormonalne spowodowane obniżeniem produkcji testosteronu względem żeńskiego estrogenu.

Jak przerośnięta prostata może wpłynąć na mój organizm?

W skutek spadku ilości testosteronu następuje rozrost tkanek prostaty co w późniejszym stadium prowadzi do wielu zaburzeń. Samo powiększenie gruczołu nie zwiastuje nam, że właśnie zachorowaliśmy na prostatę, ale objawy temu towarzyszące jak częste oddawanie moczu, problemy z opróżnieniem pęcherza, wolny strumień oddawanego moczu. Zazwyczaj te występujące objawy mogą pomóc nam stwierdzić przerost prostaty. Często zdarza się, że przerośnięta prostata jest mylona z rakiem prostaty, co niestety jest nagminne. Wszystkim pomyłkom winne są objawy, ponieważ w obydwóch przypadkach są identyczne, dlatego w tym celu najlepszym wyjściem jest wizyta u urologa, który określi, czy to jeszcze przerost, czy już choroba nowotworowa.

Czy da się wyleczyć prostatę?

Głównym problemem jest późne zdiagnozowanie występującego problemu. Prostata dotyka bardzo wielu mężczyzn, ale dosyć często wielu nie zdaje sobie z tego sprawy albo nie chce wiedzieć. Najtrudniej jest przełamać swoją dumę i iść się przebadać, przecież to nie boli. Dzięki rozpoznaniu przerostu gruczołu możemy skutecznie zareagować przez zażywanie środków farmakologicznych, które pomogą nam w zmniejszeniu lub zlikwidowaniu występujących objawów. W przypadku, gdy jednak leki nie były wstanie nam pomóc musimy zgłosić się na usunięcie chirurgiczne rozrośniętej części gruczołu. Większość panów właśnie ingerencji w przyrodzenie boi się najbardziej. Jeśli nie zareagujemy w porę nasz stan zdrowia może znacząco się pogorszyć, a nasze życie seksualne ucierpi na tym najbardziej. Z uwagi na coraz lepsze techniki operacyjne prawie całkowicie wyeliminowano powikłania pooperacyjne. Musimy dbać, by nasza prostata zachowała prawidłowy rozmiar, nim będziemy zmuszeni oddać się pod nóż.

Najważniejsza szybka reakcja

Jeśli zbliżamy się do 50 lat powinniśmy profilaktycznie zrobić badania na prostatę, co powinno pozwolić nam na wczesną reakcję w przypadku wystąpienia prostaty i jej leczenia, nim będzie za późno. Dlatego wizyta u urologa z okazji 50 lat powinien być naszym męskim obowiązkiem

Źródła: