Choroby oczu – zaćma

Category: Choroby 61

W starożytności wierzono, że osoby ślepną z powodu spływającego do oka płynu, który występował pod nazwą katarakta, czyli z greckiego wodospad. W Polsce katarakta znana jako zaćma, jest choroba powodującą stopniowe zmętnienie soczewki częściowo lub całkowicie. Jest to choroba zwyrodnieniowa atakującą zdrowe soczewki, doprowadzając do pogorszenia ostrości widzenia przez chorujących na tą przypadłość.

Czym grozi zmętnienie soczewki?

Zaćma charakteryzuje się obniżeniem ostrości wzroku przy patrzeniu w dal oraz z bliska. Zmętnienie powoduje obniżenie możliwości skupiania przez soczewkę promieni świetlnych na plamce żółtej, która mieści się w tylnej części siatkówki. Każdy chory, u, którego wystąpiła zaćma może mieć inne objawy, które zależą od miejsca zmętnienia. Zaćma jest chorobą, która w przeciwieństwie do innych jest bezbolesna ani nie powoduje widocznych objawów jak łzawienie, czy zaczerwienienia oka.

Kiedy grozi mi zaćma?

Najczęściej zaćma występuje u osób w podeszłym wieku, ale również osoby chorujące na cukrzycę często mogą stać się jej ofiarą. Za główną przyczynę wystąpienia zaćmy jest według niektórych teorii szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych. Za ich wystąpienie w soczewce odpowiadają zachodzące reakcje fotochemiczne, których szkodliwe działanie na białka, kwasy nukleidowe oraz lipidy wpływa na rozwój zaćmy. Jak dowodzą badania, również sterydoterapia może prowadzić, by zaćma osiedliła się w naszym organizmie.

Jak leczyć zaćmę?

Jedynym zabiegiem, który pozwala na leczenie zaćmy jest zabieg operacyjny, którego odsetek udanych operacji jest coraz wyższy. Najbardziej popularnym zabiegiem jest fakoemulsyfikacja soczewki podczas, którego następuje odessanie rozdrobnionej uprzednio soczewki i zastąpieniu jej sztucznej. Zabieg rozdrobnienia wykonuje się przy pomocy działania ultradźwiękami. Chorzy posiadający zaćmę mogą skorzystać z tego zabiegu, ponieważ refundowany jest przez NFZ, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać wolnego terminu na przeprowadzenie operacji. Nie należy jednak spodziewać się całkowitego powrotu widzenia, ponieważ jest to już zależne od występujących chorób towarzyszących. Po wstawieniu sztucznej soczewki niezbędna jest też korekcja pozostałej wady przy pomocy okularów, które muszą być ciągle noszone. Jest to uwarunkowane typem soczewki, która stanowi zamiennik naturalnej soczewki pacjenta.

Czy po operacji może nastąpić nawrót zaćmy?

Zaćma, jeśli została usunięta wskutek przeprowadzonej operacji nie wystąpi u nas ponownie. Jedynym powikłaniem, które może wystąpić u nas, to zmętnienie torebki, w której umieszczona jest soczewka. W przypadku wystąpienia zmętnienia objawy są podobne do wystąpienia zaćmy, ale znacznie łatwiejsze w usunięciu w skutek zastosowania ambulatoryjnego zabiegu laserowego powodującego poprawę widoczności.

Źródła: