Choroba wrzodowa – przedstawiamy prawdy i mity na jej temat

Category: Choroby 36 0

bdbe997d21Jesień to bardzo trudny czas dla osób, które chorują na wrzody. To właśnie wtedy wynikające z faktu ich istnienia dolegliwości mocno się nasilają. Wokół choroby wrzodowej narosło naprawdę wiele mitów. Poznajmy te, które nie są prawdziwe i te, które dostarczają nam rzeczywiście prawdziwych informacji na temat tego schorzenia.

Wrzody mają zazwyczaj podłoże bakteryjne

Rzeczywiście – u blisko siedemdziesięciu procent osób cierpiących na wrzody żołądka oraz u prawie dziewięćdziesięciu procent chorych na wrzody dwunastnicy choroba powstanie w efekcie obecności bakterii Helicobacter pylori. Kilka lat temu udało się dokładnie zbadać to, jak wpływa ona na funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Bakteria produkuje szkodliwe substancje, które bardzo silnie uszkadzają komórki tworzące błonę śluzową. Na początku pojawia się ostre zapalenie, które z czasem przechodzi w formę przewlekłą. W efekcie w dużo większej ilości produkowana jest gastryna i kwas solny, które dodatkowo podrażniają już i tak uszkodzoną błonę śluzową. W ten sposób powstaje nadżerka, która stopniowo się powiększa.

Wrzody są zaraźliwe

To jeden z największych mitów związanych z chorobą wrzodową. Zarazić można się jedynie bakterią, która prowadzić może do powstawania choroby wrzodowej. Wystarczy jednak unikać picia z tej samej butelki czy używania wspólnych i niemytych naczyń, aby zarażenie się bakterią nie stało się w naszym wypadku faktem.

Nie wszyscy zarażeni bakterią zachorują na wrzody

To rzeczywiście prawda. Przyjmuje się, że blisko połowa osób dorosłych jest nosicielami bakterii mogącej wywoływać wrzody żołądka. Nie u wszystkich dochodzi do powstania wrzodów. Wyjątkowo silnie na ich rozwój narażeni są palacze oraz osoby, które bardzo często sięgają po leki o działaniu przeciwbólowym.

Stres zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę wrzodową

Jest to jeden z mitów, który pokutuje od bardzo dawna. Przed laty uważano, że to właśnie silny stres jest odpowiedzialny za powstawanie wrzodów. Podejście się zmieniło, kiedy udało się odkryć wspomniane już bakterie. Jednocześnie lekarze nie twierdzą, że stres w żaden sposób nie wpływa na ryzyko powstawania choroby. Niemniej jednak nie wystąpi ona wtedy, kiedy bakterie nie będą w przewodzie pokarmowym obecne, a my będziemy żyli w dużym stresie.

Choroba wrzodowa to choroba dziedziczna

Kolejny mit, który pokutował od dawna. Wiele osób zapyta jak więc wytłumaczyć fakt, że w niektórych rodzinach na chorobę wrzodową choruje nawet kilka osób. Otóż ma to związek z tym, że dzieci zarażają się bakterią od swoich rodziców. To właśnie tym spowodowane jest chorowanie kilku osób w tej samej rodzinie. Warto dodać, że to często matki zarażają swoje dzieci, kiedy te wymagają jeszcze karmienia. Oblizywanie łyżeczki, którą karmione jest dziecko, to najprostszy sposób na to, aby zarazić je bakteriami wywołującymi chorobę wrzodową.

Wrzody będą nam towarzyszyć przez całe życie

To kolejny mit, który udało się obalić całkiem niedawno. Dzisiaj wystarczy bowiem podać antybiotyki, aby choroba wrzodowa zniknęła.

Źródła:

    Add Comment