Alkoholik do końca życia

Category: Choroby 46 0

alcohol-428392_1280Zwykło się mówić, że niekoniecznie ten , kto pije codziennie alkohol, na przykład piwo albo wino – od razu jest alkoholikiem. To prawda. Alkoholikiem jest ten, który nie potrafi przeżyć dnia bez wypicia wina albo piwa. Niestety, kiedy już ktoś ma poważne kłopoty z piciem, z reguły wykreśla go ze swojej świadomości, stawiając siebie samego na pozycji smakosza alkoholu czy też po prostu – zwykłego człowieka, który od czasu do czasu musi się napić – czy to dla towarzystwa czy to dla zdrowia.

Niestety w alkoholizm bardzo łatwo jest wpaść i z reguły nikt z predyspozycjami do pozostania nim, nie potrafi kontrolować granicy kiedy nie jest, a kiedy już się staje pijakiem. Jest ona bardzo cienka i niewyczuwalna. Skąd więc można się dowiedzieć o swoim problemie? Od najbliższych. Mogą powiedzieć nam to prosto w oczy, niekiedy samo możemy się domyślić widząc jak bardzo zmienia się nasz świat i ludzie.

Jak pomóc alkoholikowi?

Niestety nikt nie może pomóc alkoholikowi, jeśli ten nie zechce sam sobie pomóc, czyli definitywnie przestać pić. Oczywiście nie jest to łatwe, ale możliwe. Aby nie zrobić sobie krzywdy – gwałtowne odstawienie alkoholu może spowodować u alkoholika nawet śmierć, warto udać się do ośrodka wsparcia i leczenia uzależnień. Takich ośrodków istnieją w Polsce i na świecie miliony. Spotykają się tam ludzie, którzy mają problem alkoholowy i są alkoholikami, a także Ci, którzy zostali nim dotknięci poprzez posiadanie rodziców alkoholików czy małżonka alkoholika.

Jak wygląda wychodzenie z nałogu picia?

Terapie przybierają różne formy. Dla alkoholika, który pije od wielu lat i bardzo dużo, nie obejdzie się bez szpitala i fachowej pomocy lekarskiej. Tak się składa, że jego organizm prawdopodobnie nie jest w stanie normalnie funkcjonować bez alkoholu. Jego gwałtowne odstawienie może wywołać wstrząs, który w jednej chwili prowadzi do śmierci. Ważne jest więc, by w miarę wcześnie zareagować podając odpowiednie leki lub podłączając do aparatury. Po leczenie szpitalnym nadchodzi czas na terapię. Alkoholik po opuszczeniu szpitala ma wszyty tak zwany esperal – popularną wszywkę, która ma chronić przed piciem. Wraz z ta wszywką i silną wolą powinien natychmiast rozpocząć terapię, która pozwoli mus spojrzeć na swoje życie nie poprzez pryzmat alkoholu, ale poprzez pryzmat bycia człowiekiem, który nie pije. Terapeuta wskaże ścieżki rozwoju, funkcjonowania i nowej socjalizacji ze społeczeństwem, które z cala pewnością odwróciło się w pewnym momencie od tego alkoholika.

Reasumując – niestety alkoholikiem jest się do końca życia. Na szczęście, na jego pewnym etapie można nim być tylko na papierze – w rzeczywistości można być zupełnie trzeźwym człowiekiem. Dlaczego warto nim być? Bo dzięki temu możemy być po prostu szczęśliwsi. Możemy w ten sposób sprawić, że będą otaczali nas dobrzy i życzliwi ludzie, z którymi w przyjemności będziemy spędzać każdy dzień życia, którzy ani na moment nie pozwolą nam poczuć się samotnymi. Możliwe jest życie bez alkoholu – trzeba tylko zechcieć je poznać i dać się w nie wciągnąć.

Źródła:

    Add Comment